środa, 25 czerwca 2014

Umieć kochać


Była sobie mała dziewczynka, której nikt nie nauczył kochać. Miała śliczne włosy, których nikt nigdy nie związywał w uroczą kitkę, ani nie zaplatał w warkocze.
Miała piękne różowe policzki, których nikt nie wycałował na dobranoc i małą bliznę pod prawym kolanem, której nie miała komu pokazać.
Nie wiedziała co to miłość.

Przez całe swoje późniejsze życie próbowała się jej nauczyć, szukała drogi, ale była ona dla niej zamknięta.
Popełniała błędy. W swojej nierozważności, w swoim niedouczeniu i braku doświadczenia wplątywała się w kolejne związki bez przyszłości.  Żonaci mężczyźni, brutalni kochankowie, życiowe łajzy. W tej beznadziei jednak rozpaczliwie poszukiwała uczucia.

Na własny użytek nauczyła się udawać kogoś, kim nie była. Kolejna impreza, kolejne drinki, zabawa do rana, bo przecież ona, dusza towarzystwa wszędzie bawi się świetnie. A może ktoś ją zauważy? Zawsze na świeczniku, zawsze z uśmiechem, a raczej ze śmiechem, zawsze tam gdzie się dużo działo. Przykleiła się do niej łatka:  „ta zabawowa”.

Uśmiech na mocno pociągniętych pomadką ustach, błysk w mocno wytuszowanym oku. A może ten błysk to łza?
Ciało jej płakało, pragnęło delikatności, uszy chciały usłyszeć szept miłości, usta chciały całować. Ale za daleko, za daleko to wszystko zabrnęło. Jak mogło być inaczej? Jej nikt nie pokazał, nie narysował, nie dał poczuć jak to jest kochać.

Minęło dziesiąt lat. Teraz siedzi z kotem na kolanach, je kolejną porcję sernika i ogląda ckliwe seriale. Jest sama i już się do tego przyzwyczaiła, wyzbyła się wszelkich pragnień, bo to nie dla niej. Widzi przez okno zakochane pary i nie rozumie po co to wszystko . Telefon nie dzwoni, list nie został napisany i tylko czasem jedna mała łza spłynie po różowym policzku. Rzadko.

Ona nie miała szansy na miłość. Nie umiała kochać. W dzieciństwie nie nauczyła się miłości, więc nie pokochała i nie dała się pokochać.

Jeśli gdzieś obok „lata” to mniejsze to nie zapomnij przytulić, nie wstydź się uczuć, pokaż jak kochasz, pokaż że można a nawet trzeba . To zostawi ślad. A ślad jest potrzebny.

Teofila Podkul

zdjęcie: Camdiluv ♥ / Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

0 komentarze:

Prześlij komentarz